مراقبت از ایمپلنت در هفته اول پس از کاشت

 

48 ساعت نخست مراقبت پس از جراحی ایمپلنت بسیار مهم می باشد. نشانه های پس از جراحی طی این برهه زمانی بیشتر بروز خواهند کرد. طی نخستین ساعات بعد از جراحی فشار ملایم و متداوم دندان بر گاز پنبه را فراموش نکنید و سعی کنید پک پانسمان از محل خود جابجا نشود. حتما اجازه دهید پانسمان 1 ساعت در دهان باقی بماند، مگر اینکه خونریزی شدید و پیاپی مشاهده شود. اگر خونریزی شدید دارید، تعلل نکنید و پانسمان را عوض کرده و به مدت 30 دقیقه در دهان بگذارید و بعد آن را درآورید. بعد از این زمان پانسمان را هر 30 تا 45 دقیقه یکبار عوض کنید. در اینجا برخی علائم احتمالی طی اولین روز بعد از جراحی را مطرح خواهیم نمود:

  • خون نیمه لخته
  • خونریزی متداوم
  • ورم
  • درد

مشاهده نشانه های زیر به معنای روند خوددرمانی بدن می باشد. ازآنجاکه فرآیند بهبودی به آرامی میسر شود و به منظور جلوگیری از بروز برخی عوارض حتما نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  • محل جراحی را دستمالی نکنید
  • شب جراحی دندان‌ها را با یک مسواک نرم نظافت کنید
  • طی 24 ساعت اول بعد از جراحی، 2 تا 3 مرتبه در روز دهان را با آب نمک شستشو دهید
  • استراحت
  • درصورت نیاز از یخ درمانی استفاده فرمایید.

اقدامات بهداشتی و مراقبتی را همچنان تا پایان ماه ادامه بدهید. شاید رنگ رفتگی یا کبودی اطراف محل جراحی مشاهده شود، اما این وضعیت طبیعی است و معمولا 2 تا 3 روز به طول می‌انجامد. بعد از گذشت چند روز و به منظور رفع بدرنگی و کبودی می‌توانید از تکنیک حرارت درمانی ملایم استفاده کنید. برخی بیماران بروز یک برآمدگی تیز در دهان را گزارش می‌کنند. در صورتی که این مشکل شما را نگران کرده است، آرامش خود را حفظ کرده و با دندان پزشک تماس بگیرید. خشکی لب، گلو درد و سفت شدن عضلات آرواره از دیگر عوارض بعد از جراحی ایمپلنت به شمار می‌آیند، اما تمامی این عوارض به دلیل استفاده از پانسمان دهان بروز می‌کنند.

دستورالعمل‌های مراقبت از ایمپلنت در بازه هفته اول

طی چند روز و هفته اول بعد از جراحی ایمپلنت می‌بایست همچنان به اقدامات مراقبتی با استفاده از ابزار شوینده فوق الذکر ادامه دهید و مرتب به دندان پزشکی مراجعه کنید. همچنانکه روند درمان ایمپلنت ادامه پیدا می‌کند باید به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با آب نمک توجه داشته باشید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید تغییر رژیم غذایی است و بهتر است غذاهای کمتر اسیدی، خوراک‌های آبکی و نوشیدنی و موادغذایی مغذی را در پیش بگیرید. اقدام دیگری که بر آن تاکید داریم ترتیب چندین جلسه تکمیلی با دندانپزشک بعد از انجام جراحی است. این کار لازمه سلامت ایمپلنت دندان است و امکان نظافت و معاینه دندان‌های بیمار توسط دندان پزشک را فراهم می‌سازد. بعد از کاشت ایمپلنت لازم است دست کم هر 6 ماه یکبار به دندان پزشکی مراجعه فرمایید.


چاپ   ایمیل